ANASAYFA   FOTO GALERİ   SANALTUR   İLETİŞİM : 0 414 315 19 83 - 0 541 673 59 83 - -
Ne Nedir? | Lazer Epilasyon Hakkında // Önceki Yazı Sonraki Yazı

Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer epilasyon nedir?
Günümüzde milyonlarca insan yüzlerindeki ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki tüylerden şikayet etmektedir. Özellikle 18- 25 yaşlan arasındaki kadınların %15'inde yoğun tüylenme görülür. Bunun yanında vücudundaki tüylerden şikayet eden erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu güne kadar istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, tıraşlama, çekme, tüy dökücü krem gibi yöntemler kişiye sadece geçici bir rahatlık verip, kesin çözüm olamamaktadırlar. Halk arasında iğneli epilasyon olarak bilinen elektroliz yöntemi ise zaman kaybettiren, zor, zahmetli, pratik olmayan, uygun ortamlarda yapılmadığı taktirde enfeksiyon ve iz bırakma gibi yan etkileri olan bir yöntemdir. Lazer sistemleri, yüz ve bacak ince kılcal damarlarının tedavisi, yaşlılık lekelerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi gibi kozmetik amaçlarla yıllardır kullanılmaktadır. Epilasyonda da eski yöntemler artık yerini, daha konforlu, uygulaması daha kolay, sonucu açısından başka hiçbir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olan lazer epilasyona bırakmıştır.

Neden birden fazla seans gerekir?
Vücudumuzda ki kıllar büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evrede bulunurlar. Kılın lazere en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için lazer uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekle birlikte genelde 4-6 seans yeterli olabilmektedir. Yukarda bahsettiğimiz kıl büyüme evrelerinin vücudun farklı yerlerinde farklı oranlarda bulunmasından dolayı ayrıca yüzde bulunan hormonlara duyarlı reseptörlerin daha hassas olmasından dolayı, yüz bölgesi daha dirençli olup 8-10 seans gerekebilir. Seans aralıkları 4-6 haftada bir olacak şekilde ayarlanır.

Yaz aylarında lazer epilasyon yapılabilir mi?
Yaz döneminde lazer epilasyon uygulanmaz gibi yanlış bir inanış vardır. Uygun cihazlar kullanıldığı taktirde ve epilasyondan sonra uygun güneşten koruyucular kullanıldığı sürece yazın lazer uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur .Ancak koyu ten rengine sahip kişilerde lazerin etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce solaryuma girmek uygun değildir. Koyu tenlilerde doktorunuz uygun görürse lazer epilasyondan daha iyi sonuçlar alabilmek için ten rengini açıcı kremler verebilir.

Lazer sistemleri ile istenmeyen tüyler nasıl yok edilir?
Lazer sistemlerinden çıkan belli dalga boyundaki ışık , kıl köklerinde yer alan ve melanin denilen bir madde tarafından tutulur. Böylece kıl kökünün ısısı artar ve kıl kökü yanarak tahrip olur. Bu kıl kökünden bir daha kıl çıkmaz. Her lazer epilasyon uygulamasında kıl köklerinin yaklaşık %30 ‘u bu şekilde etkilenir. Bu nedenle epilasyon tedavisi birkaç seans sürer.

Hangi bölgeler epilasyon tedavisi için uygundur?
Vücudümuzun her bölgesindeki istenmeyen tüyler lazer tedavisi ile yok edilebilir.

Hangi kişiler Lazer tedavisi için uygundur?
Herkese bu tedavi uygulanabilir. Fakat cilt rengi koyu olanlarda dikkatli uygulama gerekir.

Lazer epilasyon uygulamasının yan etkileri nelerdir?
Uygulama bölgelerinde hafif kızarıklık olabilir fakat 24 saat içinde genellikle kaybolur. Çok nadiren kızarıklık daha uzun sürebilir veya ciltte hafif kabarcıklar oluşabilir. Bunlar da yine birkaç gün içinde kaybolur . Yine nadir olarak cilt renginde hafif açılma veya hafif koyulaşma da olabilir. Bir süre sonra bu renk değişiklikleri de tamamen düzelir.

Kaç seans uygulama gerekir?
Lazer uygulamalarının sayısı 3 ile 8 arasında değişir. Genellikle 5-6 seans yeterli olur.

Seans aralıkları kaç gündür?
Lazer uygulamaları genellikle 4-6 hafta aralıklarla yapılır.

Her bir uygulamanın süresi ne kadardır?
Uygulama süresi tedavi edilecek alanın genişliğine bağlıdır. Örneğin tüm yüz 10 dk sürerken alt bacaklar 1 saat alabilir.

Lazer epilasyon uygulaması güvenli midir?
Lazer sisteminden çıkan ışığın vücuda hiçbir zararı yoktur. Sadece koruyucu gözlük takılması yeterlidir.

Lazer uyugulaması sırasında ağrı hissedilir mi?
Uygulama esnasında çok hafif bir acı ve yanma hissi olabilir. Bu acının şiddeti cilde paket lastiklerinin çarpması kadardır.

Lazer� sistemlerinin epilasyon dışında başka uygulama alanları var mıdır?
Evet, lazer sistemleri ciltteki ince kırışıklıkların tedavisinde , cildin sıkılaştırılmasında ve gençleştirilmesinde, vücuttaki ince damarsal yapıların yok edilmesinde ve leke tedavisinde de kullanılır.

Lazer� uygulamasının yapılmaması gereken durumlar nelerdir?
Güneşe bağlı cilt rengi geçici olarak koyulaşmış olanlar(Solaryumda bronzlaşma dahil) ve 15 günden daha yakın bir sürede ağda, cımbız veya tüy dökücü krem kullanmış olanlar hemen Lazer tedavisine alınamaz. Son altı ay içinde Roaccutane kullanlarda uygulama için bu sürenin dolması beklenir. Gebe iseniz tedavinizin başlaması için bebeğin doğmasının beklenmesini önermekteyiz.

Lazer tedavisinin sonuçları kalıcı mıdır?
Lazer� sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %80-90 oranında kalıcıdır. %10-20 hastada tedavi bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir. Ayrıca hormon bozukluğu tedavisi için verilen ilaçların düzenli kullanılmaması da tedavi sonrası yeni tüylerin çıkmasına yol açabilir.

Lazer uygulamalarını kimler yapmalıdır?
Lazer sistemleri ile epilasyon veya diğer uygulamaların bu konuda eğitimli uzman kişiler tarafından yapılması uygun olur. Böylece oluşabilecek yan etkiler veya kötü sonuçlar önlenmiş olur.

Uygulama sonrası neler olacak?

Laser epilasyon uygulaması genellikle günlük yaşantınızı ve aktivitelerinizi etkilemez. Mesela öğle arasında tedavinizi olup ya hiç ya da çok hafif bir görünür etki ile günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Tedavinin hemen ardından çok hafif bir ısınma veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu normal bir histir ve genelde bir-iki saatte kaybolmaktadır. Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilir hatta makyaj cildi güneşin zararlı etkilerinden bile koruyabilmektedir. Uygulamayı takip eden bir kaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi uygulamasından kaçınılmalıdır. Uygulamanın sonrasındaki iki gün aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır, aşırı terleme kızarıklık yapabilir. Uygulama sonrasında yüksek faktörlü ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanmanızı önermekteyiz(en az 30 SPF)

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?
Epilasyon uygulamalarının kalıcılığı, kozmetik sektorünün en önemli gündem maddelerinden biridir. Bu alanda yıllardır süregelen çalışma ve araştırmalar sağlanan epilasyonun süresini olabildiğince uzatmak şeklinde olmuştur.Epilasyonda sağlanan başarı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide bölgeden bölgeye bile farlılıklar gösterebilmektedir. Her ne kadar� lazer sistemler, günümüzde en uzun süreli kalıcı epilasyon sağlayan yöntemler olmakla birlikte,bu sistemler ile epilasyon yaptırmayı düşünenler, büyük beklentiler içine girmeden olumsuz sonuçlarla da karşılabilecekleri konusunda bilinçli olmalıdırlar.

Lazer Epilasyonun maliyeti nedir?
Lazer epilasyonun maliyeti uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne ve tedavi sıklığına gore değişmektedir. Lazer tedavilerini devlet veya özel sigortalar karşılamamaktadır.Bu kategoride daha fazla listelenecek kayıt bulunamadı malesef.